Az airsoftban, mint a paintballban is, egy lövedék célba juttatásával lehet találatot elérni, ám a paintballal ellentétben itt a lövedék nincs festékkel töltve (nem hagy nyomot), a találatot becsületesen az elszenvedő félnek kell bevallania.
A tévhittel ellentétben a BB elnevezés nem az angol ’ball bearing’ (golyóscsapágy) rövidítésből ered, hanem az XIX. század végén, Amerikában használt BB méretű acélgolyóból, melyet madarak vadászatára, sörétként használtak. Ennek 0,171-173”, vagyis 4,34-4,39 mm volt az átmérője és acélból készült, illetve készül a mai napig.
Az airsoftban használt BB átmérője 6 mm (létezik 8 mm-es BB is, de ez hazánkban alig található meg), tömege 0,2g-tól 0,4 g-ig változó a használt replikától és a játék jellegétől függően.
Fő fajtái a normál, vagyis műanyag lövedék, a bio és tracer (nyomjelzős) kivitel. Ritkább és speciális kivitelekre ebben a cikkben nem térünk ki. Szintén nem kerülnek említésre a ’piacos’ lövedékek (0,12-es, sorjás, durva felületű, stb.).
Normál BB
Kőolajszármazékból készül és nem bomlik le természetes úton (csak több száz év alatt), környezetszennyező, így csak olyan helyen lehet használni, ahol kilövés után össze lehet gyűjteni. Ez a legolcsóbb fajta, ezért sajnos használata igen elterjedt.
Bio BB
A Hobbilövész által ajánlott lövedékfajta, természetesen lebomlik, anyaga komposztálható. Valamivel drágább ugyan, mint a műanyag, ám használata mindenhol erősen ajánlott. Kültéri játékainkon kizárólag ilyen használható.
Nyomjelző (tarcer) BB
Különlegessége, hogy megfelelően előkészített replikából (megvilágított csőszájfék/hagtompító, hop-up kamra és tár) kilőve fluoreszkál sötétben, megvilágítva a lövedék röppályáját. Hátránya, hogy bio tracer beszerzése igen nehézkes, ezért csak az erre megfelelő helyen lehet használni.
A BB tömege
Helytelenül súlynak is nevezik, de mivel a hop-up hatás befolyásolja a lövedéket földhöz vonzó súlyerőt, a BB-k osztályzásánál a tömeg a helyes elnevezés. A kilőtt lövedék röppályáját három tényező befolyásolja. Az azt felgyorsító légáram, az azt perdülettel ellátó hop-up egység és a BB tömege. Ökölszabályként megjegyezhetjük, hogy minél nagyobb a BB tömege, annál lassabban, de annál inkább nagyobb távolságra halad szabályos pályán a tömeg növekedésével ugyanazon replikából kilőve.
0,2 g
Alap BB tömeg, átlagos replikával használva a legjobb választás. Ára a legkedvezőbb, még bio kivitelben is.
0,23-25 g
Közepes tömegű BB, akár alap, akár tuningolt replikából kilőve pozitívan befolyásolja a lőtávot, illetve a szórásképet.
0,28 g
A személyre szabott és precízen összeállított replikák elengedhetetlen lőszere. Ár/érték arányban jobb, mint a 0,30 g-os, viszon teljesítményben alig marad el attól.
0,30 g
Megfelelően beállított replikánál valamivel jobb ballisztikát eredményez, mint a 0,28-as, ám annál jóval drágább.
0,40 g
A mesterlövészek lőszere. Igen drága ugyan, de a felhasznált kis mennyiség miatt még mindig elérhető. A legjobb ballisztika ezzel érhető el.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Hobbilövész · http://www.hobbilovesz.hu 2012.07.27. 13:06:23
www.facebook.com/groups/HLAsK/permalink/426557810720478/?comment_id=426817507361175¬if_t=like
Akit érdekel a téma annak érdemes végigolvasni a hozzászólásokat.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal